The 6th Maya Kamath Memorial Awards.. Results

The list of cartoonists whose works are on display.
1.R.K.Laxman, Pune
2.Late Mario de Miranda
3.Late Shankar Pillai
4.Late Abu Abraham
5.Late Ranganath [Ranga]
6.Late Maya Kamath
7.ate B.V.Ramamurthy



8.Pran Kumar, New Delhi
9.S.D.Phadnis, Pune
10.Bapu, Chennai
11.Gopulu, Chennai
12.Yesudasan, Kochi
13.Late S.K.Nadig
14.Kaak, Ghaziabad, UP
15.Unny, New Delhi
16.Vasant Sarvate, Mumbai
17.T. Venkatarao, Vijayawada
18.Madhan, Chennai
19.Toms[Thomas], Kerala
20.Prabhakar Raobail, Bangalore
21.V.G.Narendra, Bangalore
22.B.G.Gujjarappa, Bangalore
23.Melvin Mathew,US
24.Vikas Gupta, Bangalore
25.Ranjan Somaiah, Bangalore
26.Shridhar Huncha, Shimoga
27.Alok Nirantar, Pune
28.B.V.Panduranga Rao, Bangalore
29.V.Gopal, Bangalore
30.Rajesh Pujar, Bangalore
31.Late G.Y.Hublikar
32.K.R.Swamy, Bangalore
33.G.S.Naganath, Bangalore
34.Girish Vengara, Bangalore
35.Subhani, Hyderabad
36.Keshav, Chennai
37.K.N.Balraj, Bangalore
38.V.R.C.Shekar, Bangalore
39.Yathish Shettgar, Bangalore
40.Yogish shettigar, Hyderabad
41.Janardhana Swamy, Bangalore
42.Shreyas Navare, Mumbai
43.M.R.Rajamaran, Chennai
44.Late Sathish Sringeri
45.Raghupathi Shringeri, Bangalore
46.Nirmish Thaker, Ahemdabad
47.Satish Acharya, Kundapur
48.Sumanta Barua, Bangalore
49.Tadao Kagaya, Bangalore
50.Bharat Jagtap, Belgaum
51.Vijay Narain Seth, Mumbai
52.Jairam Udupa, Bangalore
53.Shyam Mohan, Hyderabad
54.Prabhakar Wairkar, Mumbai
55.Shankar Pamarthy, Hyderabad
56.Satish Yellapur, Yellapur, UK
57.M.C.Chethan, Bangalore
58.Prabhakar Bhatleka, Mumbai
59.John Chandran, Mangalore
60.Surendra, Chennai
61.Shijo Varghese, Bangalore
62.Rasheed Kappan, Bangalore
63.Late Shekar Kambalapally
64.Aswini & Abani, Bolangir, Orissa
65.Narsim, Chennai
66.T.F.Hadimani, Bangalore
67.Jagadish Kunte, Belgaum
68.Rebecca Taylor, Bangalore
69.Manohar Acharya, Bangalore
70.Biswajith Balasubramanian, Chennai
71.Kushal Bhattacharya, Kolkatta
72.Suresh Sawant, Mumbai
73.B.V.Satyamurty, Hyderabad
74.Parjanya Sau, Bangalore
75.Prashant Kulkarni, Mumbai
76.Ramadhyani, Shimoga
77.Suraj ‘Eskay’ Sriram, Pune
78.Sai Swaroop, Bangalore
79.Hemant Morparia, Mumbai
80.Paul Fernandes, Bangalore
81.Shounak Samvatsar, Mumbai
82.Tanmay Tyagi, New Delhi
83.Manoj Chopra, Jammu Tavi
84.Manas Maisnam, Imphal, Manipur
85.Sandeep Adhvaryu, New Delhi
86.Mahammad Zahoor, Peshavar
87.Mujeeb Patla, Dubai
88.Manjul Kishore, Mumbai
89.Vivek Thakkar, Mumbai
90.Shyamal Das, Patna, Bihar
91.Margaret Samte, New Delhi
92.Siyang Borang, Itanagar, Arunachal Pradesh
93.Sajith Kumar, New Delhi
94.Sidharth Achaiah, Bangalore
95.Kapil Gholap, Pune
96.Rohit Padma, Hyderabad
97.Uday Vitla, Mangalore
98.Sukumar,Thiruvanthapuram
99.Mohana Chandran, Kollam, Kerala
100.E.P.Peter, Chennai
101.Gajanan Ghongde
102.Dwijith, Thiruvananthapuram
103.Ahan Tulshan, Mumbai [14years]

M.K.M.A. competition-2013 List of Foreign Participants
1.Bernard Bouton, France
2.Constantin Pavel, Romania
3.Chiorean Cornel-Marin, Romania
4.Eric Vander Wal, Holland
5.Jovan Prokopijevic, Serbia
7.Kaan Saatci, Turkey
8.Kazanevsky Vladimir, Ukrain
9.Luc Descheemaeker, Belgium
10.Makhmudjon Eshonkulov, Uzbekistan
11.Michal Graczyk, Poland
12.Milenko Kosanovkic, Serbia
13.Mileta Miloradivik, Serbia
14.Raed Khalil, Syria
15.Raul Fernando Zuleta, Colombia
16.Sherif Arafa, United Arab Emirates
17.Sokolov Sergey, Russia
18.Urmas Nemvalts, Estonia
19.Valentin Druzhinin, Russia
20.Waldez Duarte, Brazil
21.Alexandrov Valeri-Walex, Bulgaria
22.Eder Santos, Brazil
23.Reza Mokhtarjozani, Iran
24.Marian Avramescu, Romania
25.Petrisan, Romania
26.Slijo Husein, Bosnia & Herzegovina
27.Lupita Anjan, Indonesia
28.Oguz Gurel, Turkey
29.Oleg Loktyev, Ukrain
30.Valentin Georgeiv, Bulgaria
31.Resad Sultanovic, Bosnia & Herzegovina
32.Saeed Dadeghi, Iran
33.Jose sepi, Argentina
34.Wang da Peng, China
35.Mohammad Zahoor, Pakistan
Source; Cartoonists India


Awards for Excellence in Political Cartooning- 2013 

1st prize
Mr. Tanmay TYAGI
'Tehlka'
(New Delhi)

2nd prize
Mr. Manoj CHOPRAJammu [Tawi]
(Panjab Kesari)

3rd prize
Mr. Alok NIRANTAR
'Sakal Times'
(Pune)

Special Jury Appreciation Prizes


Special Jury Appreciation Prizes
Mr. Biswajith BALASUBRAMANIAN
'Chennai'

Special Jury Appreciation Prizes
Mr. Manas MAISNAM
'Imphal'
(Manipur)

Best Foreign Cartoon-2013 

Best Foreign Cartoon-2013
Mr. Valentin GEORGIEV
(Bulgaria)

Certificates of Merit

Certificates of Merit
Mr. Jovan PROKOPIJEVIC
(Serbia)

Certificates of Merit
Mr. Constantin PAVEL
(Romania)

Certificates of Merit
Mr. Oguz GUREL
(Turkey)

MKM Award for Best Budding Cartoonist – 2013


Mr. Rohit Padma
 [22 yrs]
(Hyderabad)